ПРАВЕЦ-ГЕОПАРК ЗЛАТНА ПАНЕГА – ПЕЩЕРА ПРОХОДНА /ОЧИТЕ НА БОГА/

ПРАВЕЦ-ГЕОПАРК ЗЛАТНА ПАНЕГА – ПЕЩЕРА ПРОХОДНА /ОЧИТЕ НА БОГА/

Датa:26.04.2025г
Цена: 45 лв.*/52 лв.**

Отпътуване в 7,00 от Кюстендил по маршрут София –Правец пристигане в Правец 9:30h 175km. Обръщаме внимание на паметника на Гунди и Котков преди виедукт Бебреш. Кръстен на името на реката която преминава на д долината над която е построен. Намира се на 1000m над.вис, дължина 720m, напегн. Греди 60м, необичайно високи греди 120m.

Посещение на родната къща на Тодор Живков и историческия музей с експозиция, включваща оригинална възстановка на погребален ритуал от римската епоха (ІІ-ІІІ в.) и автентичен етнографски кът.

Родната къща на Тодор Живков, реставрирана през 1974 г., е в късно възрожденски стил от 18-19 век и е на два етажа. На първия е зимникът, където са прибирали животните в студа. На втория етаж е станът, на който майката на бившия държавен глава – Маруца Живкова, е тъкала черги. В съседство е малка стаичка, която била всекидневна, и в нея на огнището се е готвело. Цялото семейство е спяло в последната стая на дома върху две ниски легла, покрити дюшеци.

Подредбата на къщата показва колко скромно е живяло семейството и откъде е тръгнал Тодор Живков, за да стигне до първия пост в държавата.
Домът му все още е собственост на семейство Живкови и за него освен уредниците на музея се грижи и дъщерята Евгения. Експозиционната зала включва предадените на отговорно пазене от резиденция “Бояна” подаръци, които Тато е получавал като главен секретар на ЦК на БКП, са изложени в съседство на родната му къща, която и не може да ги побере. Те са в настояща общинска сграда, която някога Живков е ползвал като приемна за делегации и граждани. Подаръците му са изложени тук, след дълга преписка с резиденция Бояна, където още се съхраняват около 1500 експоната, получени от Живков от различни чуждестранни и наши делегации или гости. Повечето от тях са със статут на движими паметници, друга част са в Националния исторически музей и в Художествената галерия в София.

Предметите са от цял свят и носят духа на различните култури. Не е вярно, че по времето на Живков не сме имали дипломатически отношения с Англия, САЩ и други западни страни, твърди Таня Борисова. Подаръците му показват точно обратното. В Правец изложените образци са 239, но част от тях са с по няколко експонати. Лично директорката на музея и двама уредници са ги избирали три дни в резиденция “Бояна”. Сред подаръците има и предмети от Никарагуа и подарени лично от Леонид Брежнев – писалищен комплект с орнаменти и ловни пистолети.  Беседа от уредника на мезея.

         Правешки манастира „Св. Теодор Тирон“, разположен на красиво място в Правешката планинска част на Стара планина извивайки се в Етрополския Балкан. Малка и стара обител построена през второто Българско царство. Стоящ в сянката на Етрополския манастир, за съжаление е по-слабо посещаван и позабравен, а за мнозина е дори неизвестен. Според някои сведения, на мястото на сегашния манастир „св. Теодор Тирон” в древност е съществувало тракийско светилище. Не може да се определи кога точно то се е превърнало в християнска обител. Монах от манастира ще разкаже подробности.Тръгване 11:30h 45км – 35мин до комплекс Добревски Обяд в ресторант в  Комплекс Добревски (Български Извор)

         Отпътуване за Луковитската екопътека 13:00h до геопарк Златна Панега.

Разходка по лека екопътека в Геопарк Златна Панега. Този приказен свят от скални арки, каменни грамади и млечно-сини речни води е достъпен благодарение на изградената преди 10 – на години екопътека. Маршрутът се движи по течението на река Златна Панега. За целта са изградени дървени мостчета, прикрепени към скалите платформи, по които сякаш се плъзгаш ниско над водата, както и сенчести беседки за почивка и похапване. Възможност за разходка с лодка.

      Отпътуване за пещера Проходна 16:00h.

Разглеждане на пещерата Проходна – „Очите на бога“ – уникално природно образувание. Проходна е една от най-известните пещери в карстовия район край с. Карлуково, община Луковит. Тя е лесно достъпна. Това е най-дългият пещерен тунел в България, с дължина 365 метра и височина на входовете 56 метра. Пещерата е естествено осветена, тъй като в средната ѝ зала, вследствие от ерозията таванът е прояден от просмукващите се води, образувайки феномена „Окната“ или „Очите на Бога“– две почти еднакви по големина дупки с формата на очи. През 1962 г. е обявена за природна забележителност.

В пещерата са снимани няколко български и чуждестранни филма, между които и „Време разделно“ както и на съветско-български филм „По следите на капитан Грант“.

     Около 17:30 отпътуване за Кюстендил 218km, пристигане около 20:30h.

Цената включва:

* транспорт;

* водач от фирмата.

Цената не  включва:

* разходи от личен характер;

* входна такса за посещеваните обекти.

*Цена при пътуване с автобус: 36 лева

**Цена при пътуване с микробус: 45 лева


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *